RIZOTO S ČERVENOU ŘEPOU

čtvrtek, listopadu 21, 2013

Červená řepa. Zelenina, která rozhodně nepatří mezi mé klasické suroviny v jídlech. Čas od času si ale člověk musí zaexperimentovat, navíc s takhle zdraví prospěšnou zeleninou. V obchodech najdete sušené plátky řepy, dělá se z ní například i carpaccio a kombinuje s kozím sýrem a nebo (jako v mém případě) ji můžete vyzkoušet "zapatlat" do rizota. Proč zrovna tohle slovo? Konzistence, ve které se řepa při této přípravě nachází, nemá ani trochu společného s původním kulatým kořenem. Na téhle zelenině mě ze všeho nejvíc zaujala barva. Kontrastněji vypadající rizoto jsem snad ještě v životě neviděla. 


Rizoto je navíc velmi hutným pokrmem a myslím si, že v nadcházejícím chladném počasí bude okupovat nejeden jídelní stůl. Takové rizoto s hříbky nebo dýňové rizoto si už kvůli těmto surovinám nemůžeme dát v létě, nicméně i kdyby to šlo, já bych to rozhodně neudělala. Byla by to škoda.

Zjistila jsem, že s původem rizota se pojí celkem vtipná historka. Tento pokrm se prý poprvé objevil v Itálii, konkrétně v Miláně. Právě tam si mladý ikonář Valerius pomohl při barvení oken chrámu šafránem, který rozzářil jejich žlutou barvu. Ostatním ale přišel tento fakt spíše komický a ikonář se stal terčem posměchu. Ve výsledku se rozhodl šafránem obarvit i rýži, která se podávala na oslavě jeho mistra. Ta sklidila velký úspěch a rozšířila se po celé Itálii. Dnes se šafránové žluté rizoto běžně podává jako příloha v severní Itálii.  Ale teď už k receptu. Pochází z receptů supermarketu Albert, udělala jsem jen pár kosmetických úprav.


INGREDIENCE

{červená řepa}
asi 600 g červené řepy
1 polévková lžíce olivového oleje 
+ další na zakápnutí řepy

{rizoto}
1 polévková lžíce másla
1 cibule (nadrobno nakrájená)
1 stroužek česneku (utřený)
250 g kulatozrnné rýže
150 ml bílého vína
700 ml horkého zeleninového vývaru
1 balení zakysané smetany 
hrst parmazánu
čerstvá bazalka na ozdobu


Troubu předehřejte na 180 °C. Řepu si oloupejte a nakrájejte na kusy. Plech vyložte pečicím papírem, na něj položte řepu, zakápněte olivovým olejem a osolte. Pečte, dokud nebude řepa měkká (čas vám raději neříkám, každá trouba peče jinak). Až vám bude řepa připadat skoro hotová, rozpalte v hrnci lžíci oleje s máslem, přisypte cibuli a opékejte asi čtyři minuty. Poté přidejte česnek a po minutě i rýži. Promíchejte s tukem a přilijte víno. Všechno přiveďte k varu a nechte pět minut probublávat. Znovu promíchejte, vlijte vývar, zamíchejte naposled a přiklopte pokličkou. Hrnec dejte na patnáct minut do trouby, aby rýže změkla. Nezapomeňte vyndat řepu z trouby včas, aby vám z ní nevznikly pečené lupínky. Menší část si dejte stranou a pokrájejte, většinu rozmixujte na pyré. Rýži vyndejte z trouby, vmíchejte do ní řepu i pyré a většinu parmazánu. Rizoto podávejte s kopečkem zakysané smetany, posypané parmazánem a ozdobené bazalkou.

You Might Also Like

0 comments

"License"

This template is a "modified version" of it's original - which is licensed under GNU General Public License. The only change was made in typography due to language incompatibility of the original font.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...