JAHODOVO-BORŮVKOVÁ PAVLOVA

pátek, srpna 09, 2013

Slavný dort Pavlova jsem sledovala už velmi dlouho, ale až teď jsem se odhodlala ji udělat. Je to jen velká pusinka, na tom nemůže být nic těžkého. A ejhle, první zádrhel, do připraveného sněhu se má mimo jiné přidat ocet. Sníh mi připadal tuhý akorát a trochu jsem se bála ho použít, aby mi sníh nespadl. Proto, omlouvám se všem specialistům, jsem ocet vynechala. 


Při přípravě jsem si navíc studovala historii tohoto dortu a fakt, že se o jeho prvenství přou dva státy mě pobavil. Asi jim to ale nemůžeme mít za zlé, na mnoha fotkách vypadá Pavlova opravdu famózně. A kdo se s kým hádá? Do potyčky kvůli této "obří pusince" se pustila Austrálie a Nový Zéland. Proč vlastně? Ve dvacátých letech minulého století navštívila slavná ruská baletka Anna Pavlova Austrálii, ale i Nový Zéland. Tvrdí se ovšem, že první dort inspirovaný touto baletkou byl upečen v novozélandské troubě hotelu ve Wellingtonu. A inspirací byla právě baletčina "tutu", baletní sukně. Teď už ale k receptu, tomu pravému, který jsem pravda trochu ošidila. INGREDIENCE

{pusinka}
bílky ze 4 vajec
240 g krupicového cukru
2 lžičky vinného octa
2 polévkové lžíce kukuřičného škrobu

{ozdoba}
2 kelímky smetany ke šlehání (2krát 180 ml)
asi 20 malých jahod
hrst borůvek
1 plod mučenky (maracuji)


Předehřejte troubu na 140°C. Plech vyložte pečicím papírem. Bílky vložte do mísy a šlehejte šlehačem na vysoký výkon dokud nevznikne téměř úplně tuhý sníh. Poté postupně přisypávejte cukr, pomalu ho zamíchávejte lžící do sněhu, aby neopadl. 
Přidejte lžíce škrobu a ocet, opět promíchejte. Sníh přeneste na pečicí papír, vytvarujte ho do kruhu o průměru asi 20 cm.
Teplotu trouby snižte na 120°C a vložte do ní plech se sněhem. Ten pečte necelou hodinu a půl. Poté nechte vychladnout. 
Smetanu ke šlehání ušlehejte do pevného krému a potřete s ním pusinku. Na něj dejte pokrájené jahody, borůvky a zakápněte dužinou z jedné mučenky. 


I když to na fotkách asi není tolik vidět, pusinka se mi bohužel připekla k pečicímu papíru. :D Nevím, čemu to dát za vinu, ale určitě to je tím octem, Nový Zéland se mi mstí. Kvůli různým pokusům o slepení pusinky z papíru se mi trochu rozpadla a snížila, ale ve finále to tolik nevadilo. I tak jsme si na Pavlově moc pochutnali, všichni hezky dohromady a jen vidličkami!

You Might Also Like

0 comments

"License"

This template is a "modified version" of it's original - which is licensed under GNU General Public License. The only change was made in typography due to language incompatibility of the original font.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...