EXTRA ČOKOLÁDOVÝ DORT

sobota, září 14, 2013

Rok se s rokem sešel a moji bratři, stejně jako já, měli narozeniny. Všichni jsme zářijovci a hned kousek od sebe. Proto jsem využila příležitosti a rozhodla se upéct společný narozeninový dort pro nás tři. Hlavní ingredience? Kakao a čokoláda! Tenhle dort je ale určitě na delší konzumaci, je opravdu hodně sladký! :D


Využila jsem receptu Hany Michopulu na jeden z jejích čokoládových dortů. Přiznám se, moc nevím, jak měl dort vypadat. Pohrála jsem si tedy s tím a vymyslela tuto kreaci. Snad se vám líbí. :)


INGREDIENCE
{formy o průměru asi 18 cm}

{dort}
660 g polohrubé mouky
1 vrchovatá lžička jedlé sody
200 g másla v pokojové teplotě
600 g hnědého cukru
3 vejce
300 ml podmáslí
125 g neslazeného kakaového prášku
300 ml vroucí vody

{poleva}
120 g mléčné čokolády
240 g hořké čokolády
150 g másla
400 g práškového cukru
špetka soli

{ozdoba}
lískové oříšky v čokoládě
maliny


Předehřejte troubu na 180°C. Připravte si dvě kulaté dortové formy o průměru 18cm. Ty vymažte máslem a lehce vysypte moukou. V míse prošlehejte kakao s horkou vodou, dokud se neutvoří hladká pasta. Dejte stranou a nechte vychladnout. Sesypte mouku a sodu dohromady. 
Rozmixujte máslo společně s hnědým cukrem po dobu asi dvou minut - nebo dokud se nevytvoří nadýchaný krém. Poté přidávejte vajíčka, po jednom, dokud se každé dostatečně nerozšlehá. Mixér nastavte na nižší výkon a přidávejte suché suroviny, na střídačku společně s podmáslím. Nakonec vmíchejte kakaovou pastu.
Těsto rozdělte do forem a pečte asi 30 minut, raději ale sledujte korpus pomocí špejle (po vytážení musí být úplně suchá). Až dopečete korpusy, nechte je chvilku chladnout ve formě a poté vyndejte na mřížku, aby úplně vychladly. 


Na polevu si připravte vodní lázeň a v té rozpusťte nalámanou čokoládu společně s máslem. Odstavte z ohně a nechte zchladnout. Mezitím sesypte práškový cukr (v receptu je 400g, možná bych ale použila cukru míň, pasta byla opravdu sladká) společně se špetkou soli a přilijte trošku mléka. Smíchejte společně s rozpuštěnou čokoládou a vymíchejte do hladka (jestli chcete, přidejte ještě trochu mléka, pasta může být nejdřív hrubá). 
Rozřízněte podélně jeden korpus, z druhého vykrojte menší kolo, které dáte na vrchní část dortu. Zbytky z korpusu můžete sníst k snídani. :)
Naplňte spodní korpus polevou (spojte jí ony dvě rozříznuté poloviny), poté pomažte spodek menšího korpusu. Nakonec potřete polevou celý dort. Na ozdobu použijte rozpůlené lískové ořechy v čokoládě, posypte trochou nastrouhané čokolády a ozdobte malinami. Můžete podávat. :) A pozor, opravdu sladké!

You Might Also Like

0 comments

"License"

This template is a "modified version" of it's original - which is licensed under GNU General Public License. The only change was made in typography due to language incompatibility of the original font.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...