PLACIČKY Z KŘEHKÉHO TĚSTA S KARAMELEM & PEČENOU HRUŠKOU NASHI

sobota, září 28, 2013

Včera jsem se procházela po Bille v Říčanech a marně se snažila najít topinambur. Muž doplňující zeleninu na mě nevěřícně koukal, co prý to po něm chci. Po chvilce dumání, o čem bych jen tedy mohla psát článek, když ne o těchto "bramborách", jsem se zahlédla zvláštní jablko. Nakonec to nebylo jablko, šlo o asijskou hrušku Nashi. Ta ale vypadá tvarem úplně stejně jako nám známé kulaté ovoce. Je ale hodně světle žlutá. V ten moment bylo jasno, budu psát o nich.


Jen pro představu, takhle hruška Nashi vypadá. Většinou, když píšu článek o surovinách, snažím se k nim na ukázku udělat nějaké jídlo. Tady jsem se rozhodla pro něco sladkého. Původně to měly být klasické košíčky, ale balené křehké těsto (ano, byla jsem dnes lenoch) se chovalo přesně, jak jsem čekala. Neudrželo se v krajích a slezlo dolů. Neměla jsem dnes ani náladu na pečicí papír a fazole, taková ostuda. Rozhodně ale nebyl důvod ke vzteku. Vymyslela jsem si způsob, jak s tímto těstem naložit. A nedopadlo to tak zle, co myslíte? :)


Je to opravdu sladká bomba a rozhodně není nijak těžká. Pro milovníky karamelu, kterým jsem i já, je to rozhodně lahůdka. Možná by se ještě dala použít domácí šlehačka nebo něco podobného, ale už jsem nechtěla příliš experimentovat. :)


INGREDIENCE
{na asi 4 placičky o průměru 10 cm}

balení chlazeného křehkého těsta
1 hruška Nashi
hrnek cukru krupice
mléko
smetana ke šlehání
tuk Hera

{domácí křehké těsto}
recept


Pokud si budete chtít udělat vlastní těsto, tady máte návod. Mouku, cukr, máslo a žloutky vypracujte do drobenky, nezapomeňte nechat máslo změknout. Až budete mít drobenku hotovou, vytvořte z ní dalším vypracováváním těsto. Můžete přidat trochu mléka, podle potřeby. Těsto zabalte do fólie a nechte aspoň hodinku, lépe déle, chladit. 

Potom těsto vyndejte a vyválejte ho na trochu tlustší velké kolo. Pomocí hrnku, který je o trochu větší než forma, vykrojte čtyři kolečka. Formy si vymažte máslem a vysypte moukou. Vzhledem k tomu, že neděláme tartaletky ani nic podobného, těsto poté nemusíte ve formách chladit. Pokud byste přeci jen chtěli tartaletky, směs můžete určitě také použít. Připravené formičky dejte do trouby předehřáté na 180 °C. Pečte asi 15 minut. 


Mezitím si připravte karamel. Hrnek krupicového cukru vsypte do hrnce a začněte ho pražit. Až začne hnědnout, přidejte asi 2 až 3 lžíce tuku Hera. Pozor! Bude to prskat! Neustále míchejte a postupně přilévejte trochu mléka a smetanu ke šlehání. Tady se těžko odhaduje poměr, smetany jsem využila asi polovinu balení z 200g kelímku. Mléka o něco méně. 

Až budete mít placičky skoro upečené, vyndejte je, vykrojte menší kolečko uprostřed, ale jen na povrchu, aby se vám vytvořila malilinkatá prohlubeň. Placičku nesmíte protrhnout. Do ní dejte karamel, který bude buď úplně tekutý nebo ve formě menších hrudek. Ani jedno nevadí. Na to naskládejte pokrájenou hrušku Nashi a ní opět nasypte hrudky karamelu. Dejte zpět do trouby a dopečte. Karamel by se vám měl na některých místech roztékat a nejlépe na vrchu by vám měly zůstat hrudky. Nezapomeňte i dostatečně opéci hrušku. Placičky by samozřejmě měly být upečené do zlatova.  


Omlouvám se za trochu kostrbatý popis přípravy, ale tyto "hokus pokus" výtvory se špatně vysvětlují a ještě hůře se odhaduje, kolik kde čeho použít. Ale určitě to zkuste, minimálně si můžete najít recept na domácí karamel, upéct si korpusy na tartaletky a vše posypat hruškami Nashi. Nic na tom není! :)

You Might Also Like

0 comments

"License"

This template is a "modified version" of it's original - which is licensed under GNU General Public License. The only change was made in typography due to language incompatibility of the original font.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...