PASTA FRESCA & JAK NA NI

čtvrtek, srpna 01, 2013

Protože jsme se rozhodly seznámit vás s různými druhy těstovin, přišel nám vhod recept na domácí těstoviny, který jsme objevily v kuchařce Hany Michopulu, Zpátky domů. Samy jsme ještě domácí těstoviny nezkusily, vypadá to trochu pracněji, ale nesmíme se bát! Kdo se bojí, nesmí do kuchyně. Jak tedy na domácí čerstvé těstoviny? :)

Postup tvorby těstovin z knihy.

INGREDIENCE

500 g mouky
(pokud máte možnost, použijte pšeničnou mouku: semolinu, pokud ne, dobrá je i klasická hrubá mouka)
5 čerstvých, ideálně domácích vajec
lžička olivového oleje

Mouku vysypte na pracovní plochu, udělejte v ní důlek. Do něj rozklepněte vejce a přikápněte olej. Vidličkou postupně zašlehávejte mouku s vejci, až se dostanete do fáze, kdy už bude nutné použít ruce. Prodělejte tedy těsto rukama. Pokračujte asi 3 až 5 minut, dokud se těsto nestane hladkým. Celý tento bod můžete svěřit kuchyňskému robotu, do něj suroviny jen dejte a nechte robota pracovat. Poté zabalte do mikrotenu a uložte na hodinu do lednice. 
Těsto vyndejte z lednice a rozdělte na 4 díly. Jeden si ponechejte venku, zbylé opět vraťte do lednice, aby neosychaly a neztratily pružnost. Těsto trochu zploštěte dlaní a nechejte projet přístrojem na válení těstovin, nastaveným na co nejvyšší tloušťku těsta - vyválí vám nejprve velmi silný plát. Ten přeložte třeba napůl a znovu nechte projet přístrojem. A tak pořád dokola. Postupně budete nastavení tloušťky snižovat, až bude vysoké asi 1 až 1,5 mm. Těsto bude stále hladší a pevnější. Jakmile docílíte svého, uložte plát pod mírně navlhčenou utěrku a pokračujte s válením zbylého těsta. (Zbytečně dlouhé válení těsto vysuší a začne se lámat.) Bez strojku to také jde, prostě použijete váleček a vyválíte postupně 4 pláty. Rozdíl bude v tom, že nejspíš trochu ucítíte ruce.
Když jste shromáždili čtyři vyválené pláty, můžete se pustit do krájení. Ti, kdo mají stojek na robotu, je mohou rovnou prohnat nástavcem na krájení. Kdo ne, použije nůž. Pláty si posypte moukou, srolujte je jako roládu a odkrajujte stejně široké proužky. Při šířce 4 cm vzniknou pappardelle, při šířce 2 cm tagliatelle. 
Nakrájené nudle shrňte po kupkách na tác a mírně s nimi zatřeste, aby se zbavily přebytečné mouky. Tác opět přikryjte vlhkou utěrkou - takhle vydrží až do chvíle, kdy je chcete vařit. Nejdéle ovšem do druhého dne. Můžete je také nechat na vzduchu prosušit a pak uložit do vzduchotěsné nádoby, tak vydrží asi 2 měsíce. Pokud je budete hned vařit, pozor! Vaří se pouze 1 nebo maximálně 2 minuty, proto je dobře sledujte. 

Nevypadá to tak zle, tak kdy to zkusíme? :)

You Might Also Like

0 comments

"License"

This template is a "modified version" of it's original - which is licensed under GNU General Public License. The only change was made in typography due to language incompatibility of the original font.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...