RATATOUILLE NICOISE

neděle, srpna 04, 2013

Pánové, je mi líto - maso to zase nebude (minimálně dokud nám nezačne růst ve skleníku). Tenhle pokrm k němu ovšem poslouží jako skvělá příloha a s pečivem nebo těstovinami i jako plnohodnotný hlavní chod. 
Rajčátka, papriky, cibule, cukety, lilky - to vše krátce opečené na olivovém oleji a česneku, podušené spolu s bylinkami, dokud se každý kousek na okrajích téměř nerozpadá, zatímco ve středu si stále uchovává svoji křupavost a šťavnatost. Hmmm, není divu, že ratatouille je považován za synonymum letní kuchyně!


PŮVOD RATATOUILLE 
Historie ratatouille (celým názvem Ratatouille Nicoise) se táhne podstatně dál, než do roku 2007, kdy vznikl stejnojmenný film od Disneyho. Svůj původ má toto zeleninové ragú v oblasti francouzského Nice, kde se objevuje již od 18. stol. - tehdy, díky své snadné a levné přípravě, především jako jídlo chudých. Název pochází z francouzského touiller / ratouiller (francouzsky "míchat") - je pravda, že vařečku při přípravě ratatouille skutečně pěknou chvilku nepustíte z ruky.

ZPŮSOBY PŘÍPRAVY
Právě způsobů přípravy ratatouille existuje hned několik: ten nejjednodušší radí zeleninu zpracovávat společně v jedné pánvi (zpravidla se nejprve orestuje lilek, který potřebuje nejvíce času, pokračuje se cibulí, česnekem, cuketou a paprikou, a na závěr přicházejí rajčata) - u této varianty je ale poměrně velké riziko, že se z vašeho ratatouille stane nevzhledná kaše.
Druhá, o něco složitější verze, doporučuje nejprve každý druh zeleniny opéct zvlášť - právě proto, že cukety, lilky, rajčata i papriky potřebují různý čas, aby dostaly tu správnou konzistenci. Na závěr se pak veškerá zelenina společně krátce podusí, a její chuťě se tak krásně promísí, aniž by kterýkoli druh přišel o něco ze svého charakteru. Tento poslední krok někteří nahrazují pečením v troubě.
A konečně, své místo na slunci (nebo spíš v kuchařkách) si vydobyl i recept proslavený onou Disneyovskou pohádkou, zvaný Confit Byaldi. Tato luxusní podoba ratatouille se od klasických receptů poměrně výrazně liší: jejím základem je omáčka z upečených a rozmixovaných paprik, cibule a česneku - tzv. "piperade". Na tu se poté poklade vrstva VELICE tenkých plátků (cca 3mm) cuket, lilků a rajčat; takto se vrstvy opakují, dokud není zapékací miska plná, vše se pak peče zhruba 2 hodiny v troubě. Krásný způsob, jak zaplácnout odpoledne - a pak i sebe :). 


POSTUP PŘÍPRAVY 
Protentokrát jsem zvolila variantu č. 2, alias kompromis mezi 20ti minutovou rychlovkou a dopolednem prostátým u plotny. Tady je recept:

INGREDIENCE
{na 1 větší pánev}

1 lilek 
1 cuketa
4 větší rajčata
2 cibule
4 stroužky česneku
3 papriky 
(čím víc barev, tím lepší - 
ideální je kombinace žluté, červené i zelené)
směs bylinek - tymián, rozmarýn, bazalka
(popř. provensálské koření)
sůl a pepř na dochucení
olivový olej
200 ml suchého bílého vína (nemusí být)

Lilek pokrájíme na kostky (neloupeme), dáme do misky, posypeme solí a necháme půl hodinky vypotit. Teď nás čeká hodně krájení: rajčata, papriky i cukety krájejte spíše na větší kostky velikosti sousta. Cibuli pokrájíme na kolečka, česnek na tenké plátky. Lilek opláchneme a osušíme. 
Na cca 2 lžících olivového oleje orestujeme každou zeleninu zvlášť, dokud mírně nezměkne, ale stále bude křupavá: nejvíce času potřebuje lilek, poté cukety a paprika. Na závěr opečeme cibuli, ke které můžeme po chvilce přidat i česnek i rajčata.
Veškerou zeleninu dáme do většího hrnce, přidáme bylinky, sůl a pepř; pokud chceme, můžeme i víno. Promícháme, přiklopíme pokličkou a společně dusíme cca 15min. Zelenina by neměla být rozvařená, pouze lehce změklá, se sametovým okrajem.

Ratatouille je populární i díky řadě možností jeho podávání: samotný chutná skvěle teplý i studený, lze ho podávat jako přílohu, nebo ho zamíchat s těstovinami a trochou parmezánu. Až vás omrzí jeho klasická podoba, zkuste ho třeba zapéct: buď ve formě zeleninových lazaní, nebo třeba ve verzi "au gratin": hotový ratatouille stačí dát do zapékací mísy a posypat směsí rozdrobeného chleba, bazalky, parmezánu a olivového oleje. 

Ratatouille s těstovinami a parmezánem

You Might Also Like

0 comments

"License"

This template is a "modified version" of it's original - which is licensed under GNU General Public License. The only change was made in typography due to language incompatibility of the original font.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...