MOCHA CHEESECAKE

neděle, září 29, 2013

Nedělní oběd bez dezertu? Nikdy! Sladká s tečka s kávou, posezení s výhledem na prosluněnou zahradu a alespoň chvilkový pocit, že teď nic nemusím - to k nedělní pohodě prostě patří. Má to ale jeden háček: protože se na nedělní pohoštění obvykle schází celá rodina, často je po dezertu, ještě než se stačí káva pro všechny připravit. Elegantní řešení? Spojit dezert s kávou v jedno: Mocha Cheesecake!


Cheesecake, to je má srdcová záležitost. Je TAK dobrý ve své základní podobě a když vás omrzí, je TOLIK možností, jak ho obměnit. Korpus vždy tvoří křupavá vrstva z rozdrcených sušenek a rozpuštěného másla, zatímco náplň se rozplývá na jazyku díky základu z čerstvého sýru. 

PŘÍBĚH CHEESECAKU
Díky populárnímu receptu na "New York style cheesecake" si hodně lidí myslí, že sýrový dort pochází právě z americké metropole. Tak tomu ale rozhodně není: cheesecake má původ až ve starověkém Řecku, kde se dokonce v r. 776 př.n.l. podával atletům na prvních Olympijských hrách - což chápu, tahle dobrota vydá i za zlatou medaili :).


Když řecké území dobili Římané, zmocnili se i receptury na sýrový dort a s postupem jejich armády se tak cheesecake šířil po celé Evropě. Odtuď ho pak zdejší imigranti rozšířili do Ameriky, kde vznikla jeho již zmíněná nejznámější varianta - New York cheesecake.
Dnes jeho obměn existuje po celém světě nepočítaně: zatímco v americkém cheesecaku nesmí chybět zakysaná smetana, Italové nedají dopustit na mascarpone či ricottu, v Německu sázejí na sýr cottage a v Japonsku, tam mají na cheesecaky rovnou speciální automaty :). 


Já dávám do základu náplně nejraději sýr Philadephia v kombinaci s menším množstvím polotučného tvarohu (pro čisté svědomí ;). Tady je recept:

INGREDIENCE
{na formu o průměru asi 18 cm}

{korpus}
250 g kakaových sušenek
70 g rozpuštěného másla

{náplň}
700 g čerstvého sýru
250 g polotučného tvarohu
250 g cukru krupice
4 celá vejce
3 polévkové lžíce hladké mouky
1 lžička vanilkového aroma
2 polévkové lžíce instantní kávy
3 polévkové lžíce horké vody
půl lžičky skořice
150 g hořké čokolády
150 g mléčné čokolády

{poleva}
100 g hořké čokolády 
3 polévkové lžíce másla
3 polévkové lžíce smetany ke šlehání
kávová zrna v čokoládě na ozdobu 
(nemusí být)

Nejprve si rozdrobte sušenky (dobře je rozdrtíte např. v misce dnem skleničky) a smíchejte je s rozpuštěným máslem. Vlhkou směs rovnoměrně naneste na dno dortové formy a uhlaďte polévkovou lžící do hladka: tak vznikne krusta. Dejte vychladit do ledničky.
150g hořké a 150g mléčné čokolády rozpusťte ve vodní lázni a nechte vychladnout. Instantní kávu zalijte cca 3mi lžícemi horké vody, přidejte skořici, pořádně promíchejte a dejte stranou. Předehřejte troubu na 160°C.
Teď hlavní část: ve velké míse utřete čerstvý sýr s tvarohem, poté přidejte cukr, vejce, vanilkové aroma a mouku. Důkladně promíchanou směs rozdělte na dvě poloviny: do jedné vmíchejte rozpuštěnou čokoládu, do druhé kávovou směs. Čokoládovou směs rovnoměrně naneste na sušenkovou vrstvu, poté vlijte i kávovou směs a uhlaďte. Formu obalte ze spodu a ze stran vrstvou alobalu, posaďte do hlubokého pekáčku / plechu a zalijte horkou vodou zhruba do výšky 3cm.  Díky tomu bude cheesecake krásně vláčný.
Dejte do trouby a pečte zhruba 50 min. Poté dort nechte vychladnout a dejte vychladit přes noc do ledničky.
A teď poslední úpravy: 100g hořké čokolády ropusťte s máslem a smetanou ke šlehání, dokud nevznikne hladká poleva. Cheesecake opatrně vyjměte z formy a přelijte čokoládovou polevou. Můžete dozdobit kávovými zrnky v čokoládě.


A je to - vaše denní dávka kofeinu v luxusní podobě je hotová! Oproti klasické kávě má navíc jednu výhodu: pokud vám vydrží do druhého dne, jeho chuť bude dvakrát tak dobrá!

You Might Also Like

0 comments

"License"

This template is a "modified version" of it's original - which is licensed under GNU General Public License. The only change was made in typography due to language incompatibility of the original font.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...