JABLEČNÝ ŠTRŮDL

sobota, října 12, 2013

Na podzimu miluju to, jak voní. Voní spadaným listím, dřevem v kamnech a ... jablečným štrůdlem. Skořice, hřebíček a jablka, pomalu pečená v troubě - tuhle kombinaci žádná vonná svíčka nenahradí. Dejte si ho jako ve správné rakouské kavárně: s pořádnou porcí pravé šlehačky a jak jinak než s vídeňskou kávou!


Štrůdl, to je klasika s původem v Rakousku a Maďarsku. Málokdo ale ví, že naši jižní sousedé se inspirovali tureckou baklavou - tamějším tradičním, velmi sladkým dezertem. Největší slávy se štrůdl dočkal za dob habsburského impéria a neméně oblíbený je i dnes, jakožto rakouský národní pokrm. Ve vídeňské městské knihovně byste dokonce našli vystavený nejstarší dochovaný recept z r. 1696.
Níže uvedený recept sice pravděpodobně takovou historickou hodnotu mít nebude, po prvním soustu mu to ale zcela jistě odpustíte!

INGREDIENCE

{těsto}
200 g hladké mouky
špetka soli
100 ml vlažné vody
2 polévkové lžíce rostlinného oleje
půl polévkové lžíce jablečného octa

{náplň}
asi 1 kg jablek (po oloupání a bez jádřinců - nakrájených na čtvrtiny)
80 g třtinového cukru
šťáva z půlky citrónu
2 lžičky skořice
špetka mletého hřebíčku
špetka muškátového oříšku
3 polévkové lžíce rozinek
2 polévkové lžíce rumu
60 g nasekaných vlašských ořechů
120 g strouhanky
120 g másla
další máslo na potření a moučkový cukr na posypání

Rozinky v misce zalejeme rumem, zahřejeme pár vteřin v mikrovlnce a necháme stát. Připravíme si těsto:
Mouku smícháme se solí a vyklopíme na vál: uprostřed uděláme důlek. Do něj opatrně vlijeme promíchanou směs oleje, octa a vody. Od středu potom do tekuté směsi postupně rukama vmícháváme mouku, dokud nevznikne celistvá hmota. Těsto by mělo být hladké a nemělo by se lepit k povrchu - v případě potřeby přidejte mouku / vodu. Nakonec je třeba těsto pořádně (cca 5 minut) prohnětat - díky tomu bude krásně pružné. Hotový bochánek dáme na vymaštěný talíř, zakryjeme nahřátou miskou a necháme zhruba půl hodiny odpočívat.
Mezitím si připravíme náplň: na pánvi rozehřejeme máslo, vsypeme strouhanku a opečeme do zlatova. Strouhanka ve štrůdlu nasaje přebytečnou tekutinu a náplň tak nebude příliš "vodová". 
Čtvrtky jablek nastrouháme na plátky a ve velké míse smícháme s cukrem, ořechy, citrónovou šťávou, skořicí, hřebíčkem a muškátovým oříškem. Na závěr přidáme rozinky s rumem. 
Troubu předehřejte na 170°C.
Nyní si vyválíme těsto: na pracovní desku rozprostřete větší utěrku, posypte moukou a těsto na utěrce vyválejte do tvaru obdélníku. Od středu ke krajům placku jemně popotahujte rukama, dokud nebude tak tenká, aby pod ní prosvítala utěrka.
Na těsto rovnoměrně naneste máslovou strouhanku a posypte jablečnou směsí: po stranách nechte cca 2 cm okraj, který potřete rozpuštěným máslem. Pomocí utěrky štrůdl opatrně zabalte do tvaru válečku, okraje stlačte k sobě a vsuňte dospod, aby náplň nevytekla. Ze stejného důvodu je dobré také štrůdl jemně propíchat vidličkou z vrchu: horký vzduch by jinak neměl kudy unikat a těsto by mohlo zbytečně prasknout.
Štrůdl přemístěte na plech vyložený pečícím papírem, potřete rozpuštěným máslem a pečte v troubě zhruba 40-50 min. do zlatova. Před koncem pečení štrůdl znovu potřete máslem a posypte moučkovým cukrem: vznikne tak křupavá krustička.


Po upečení nechte štrůdl alespoň půl hodiny vychladnout: kdybyste se ho pokoušeli krájet horký, jednoduše by se vám rozpadl. Pokud máte náladu hřešit, dopřejte si ho i s poctivým vanilkovým přelivem nebo zmrzlinou!

You Might Also Like

0 comments

"License"

This template is a "modified version" of it's original - which is licensed under GNU General Public License. The only change was made in typography due to language incompatibility of the original font.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...